טוען...

פנג שוואי

פנג שוואי היא שיטה סינית עתיקה לארגון חפצים ומבנים. רבים שמעו על השיטה אך רק מעטים יודעים מה המקור שלה, כיצד היא מיושמת, ועבור אילו חללים היא מתאימה. בראש ובראשונה, מטרת השיטה היא לעזור להגיע להרמוניה עם הטבע. זו שיטה העומדת בבסיס הדת הטאואיסטית אשר משפיעה גם על הרפואה הסינית ותורת אמנויות הלחימה הרכות. במובן המילולי, המשמעות של "פנג שוואי" היא "רוח ומים".

פנג שוואי
סדר והרמוניה בין הבית והסביבה

מקור השיטה ומאפיינים עיקריים

את ההתפתחות של סגנון העיצוב הסיני אפשר למצוא כבר בחצרות הקיסרים. התורה אמורה לשקף את האופן בו אנו מבינים את העולם, את היקום ואת מערכות האנרגיה השונות.
בעזרת שיטת העיצוב הזו ניתן ליצור סינכרון מלא בין הבית והסביבה לבין תבניות האנרגיה. במילים אחרות, זו תורת העיצוב המתאימה למי שרוצה לקחת חלק בתופעות מחזוריות כגון זמן וצ'י.

אלו המאפיינים העיקריים של שיטת העיצוב:

א. הרמוניה – על פי תורת העיצוב יש לתלות וילונות יפים על חלונות אשר משקיפים לנוף לא הרמוני. יתרה על כך, יש ליצור חיץ בין הבית לבין סביבה לא-הרמונית הנמצאת מחוצה לו, וזאת בעזרת עצים או חומה.

עוד כדאי להימנע מחסימת האור לכניסה, אסור לתלות מראות מול הכניסה, ויש לעגל את פינות הבית והרהיטים בעזרת צמחייה או בדים.

ב. סדר – בשיטת העיצוב הזו יש להימנע ממיקום של המיטה מול הדלת. חשוב לזרוק חפצים לא תקינים, הפוגעים בהרמוניה ומערערים את האיזון.

ג. עומס – על פי תורת הפנג שוואי יש להימנע מהעמסה של פריטים רבים בחדר. כמו כן, מומלץ לחסוך במספר מוצרי החשמל.
באופן כללי, התורה מדגישה את תנועת הצ'י בתוך הבית, ולכן מתייחסת אל דלתות וחלונות כמקור האנרגיה העיקרי.

דוגמאות לעיצוב הבית והחדרים

קל יותר להבין את עקרונות שיטת העיצוב במידה ומתייחסים אל כל אחד מהחלקים העיקריים בבית בצורה נפרדת:

1. חדרי שינה: האנרגיה שתומכת באהבה מגיעה מכיוון דרום מערב. התורה הסינית ממליצה לעצב חדרי שינה בדגש על החלק הדרום מערבי, ואף להימנע מהצבה של רהיטים בתוכו. אפשר לחזק את האנרגייה הזוגית בחדר השינה עם שילוב של צבעים חמים, כגון צהוב, כתום וצבעי אדמה. חשוב למקם אגרטל עם פרחים טריים, להדליק נרות ולהשתמש במצעים איכותיים.

2. חדרי ילדים: לפי הפנג שוואי יש לחשב את מיקום המיטה, לצבוע את חדר השינה של הילדים בגווני פסטל, ולהוסיף רהיטים עדינים ורכים. המטרה של התורה היא ליצור בחדר הילדים מרחב בריא ומאוזן ככל האפשר. מצד אחד לא כדאי להעמיס בריהוט, אך מצד שני יש לשמור על פונקציונאליות, וליצור זרימה טובה וחופשית של הצ'י.

3. מטבח: מי שרוצה לעצב מטבח בריא צריך ליצור עמדת שליטה לבישול, להוסיף גוונים של ירוק וטורקיז, ובעיקר להעדיף אש אמיתית על כיריים חשמליות. התורה הסינית מעניקה מקום חשוב מאוד למטבח, ולכן כדאי להשקיע בו.
רוני רבינו, מעצבת פנים
חדר אמבטיה פנג שוואי
סלון בעיצוב הפנג שוואי